Jakie korzyści zapewnia transportu czynnika grzewczego w efektywny sposób? Dowiedz się jakie rozwiązania Klienci wybierają najczęściej. 

Efektywne i ekonomiczne zarządzanie energią cieplną jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Wiele innowacyjnych technologii zostało opracowanych w celu minimalizacji strat cieplnych i oszczędzania energii. Jednym z takich rozwiązań są systemy preizolowane, które poza wielorakim wykorzystaniem w przemyśle na stałe zagościły w budownictwie mieszkaniowym.

Nie trać ciepła w swoim domu!

Transport cieplnego czynnika grzewczego, takiego jak woda w układzie centralnego ogrzewania i ciepła woda użytkowa jest nieodłącznym elementem sprawnych systemów grzewczych, w których źródło ciepła zlokalizowane jest w innym budynku, niż ogrzewane pomieszczenia. Tradycyjne metody transportu ciepła przez zwykłe rury izolowane chałupniczymi sposobami mogą prowadzić do znacznych strat cieplnych, zwłaszcza w przypadku długich dystansów lub trudno dostępnych obszarów. Tutaj wchodzą w grę wyłącznie rury preizolowane.

Czym są rury preizolowane?

Są to specjalne rury fabrycznie zaizolowane termicznie i przeciwwilgociowo za pomocą specjalnych materiałów izolacyjnych. Zapewnia to ochronę przed stratami cieplnymi w trakcie transportu czynnika grzewczego, nawet w miejscach o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych. W efekcie, rury preizolowane mogą przyczynić się do znacznych oszczędności energii cieplnej i efektywny przesył ciepła na docelową lokalizację z zachowaniem najniższych możliwych kosztów eksploatacji.

Kolejną korzyścią jest zwiększona wydajność systemu grzewczego. Rury preizolowane pozwalają na utrzymanie stabilnej temperatury czynnika grzewczego w trakcie transportu, co minimalizuje straty cieplne i pozwala na efektywne działanie całego systemu. Wpływa to na znacznie mniejsze zużycie paliw wykorzystywanych w różnych źródłach ciepła (np. prąd, gaz, pellet, ekogroszek).

icon png
Czy wiesz, że…?

Wentylacja grawitacyjna działa sprawnie przez około 3-5% czasu w roku? Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła daje Ci pełną kontrolę nad intensywnością wentylacji w Twoim domu oraz temperaturą nawiewanego powietrza.

Wentylacja Grawitacyjna

 • W większości przypadków, nie spełnia norm energetycznych dla nowo budowanych domów – WT2021
 • Straty ciepła przez wentylację do 55%
 • Nawiew zimnym powietrzem w zimę
 • Suche powietrze w domu w zimę i wszelkie tego konsekwencje dla zdrowia i komfortu
 • Brak kontroli nad intensywnością wentylacji

Rekuperacja

 • Jeden z kluczowych elementów, aby spełnić nowe normy energetyczne WT2021
 • Odzysk ciepła do 90% – maksymalne wykorzystanie energii dostarczanej przez domowe źródło ciepła (piec, pompa ciepła, etc. ) oraz realnie niższe koszty ogrzewania i chłodzenia domu
 • Komfortowa temperatura nawiewu świeżego powietrza zimą
 • Komfortowy poziom wilgotności przez cały rok (dla rekuperatorów z wymiennikiem obrotowym odzyskujących wilgoć)
 • Pełna kontrola nad ilością dostarczanego powietrza
 • Nawiew świeżego, oczyszczonego powietrza. Brak konieczności otwierania okien.

Podobne artykuły